Skip to main content
News

CII recognises top performers in qualification exams

By 23/08/2021No Comments

The winners came from an assortment of companies, including Willis, Marsh, Tokio Marine Kiln, Schroders Personal Wealth, Zurich, Aon, RSA, Brewin Dolphin, Saunderson House and Money Matters North East.

Each winner will receive a prize between £100 and £1,000, plus a certificate from the sponsor of the category. The prizes are usually presented to the winner at their local institute dinner, but due to government guidance regarding the pandemic, the certificates will be sent directly to the winners and the CII will celebrate their achievements through its social media accounts. In the coming weeks, CII will post photos of the winners, along with what the awards mean for their career and their tips on how they were able to achieve their exceptional performance.

“The COVID-19 pandemic has disrupted all our lives, which makes the achievement of these individuals incredibly impressive,” said Sian Fisher, CII chief executive. “I applaud the efforts of our prize winners who, during this time of uncertainty, continued to study and managed to achieve the best results in our examinations. These winners have overcome challenges to acquire the knowledge and skills needed to help consumers and performed exceptionally well when completing one of our qualifications.”

List of winners:

Crawford Prize, for the best result in completion of the advanced diploma in insurance qualification: Gemma Louise Howard of Willis (UK)

Henry J. Tapscott Prize in recognition of excellence in completion of the advanced diploma in insurance qualification: Adam Williams of Lex-London, a division of AIG

John Ellams Award, for excellence in completion of the advanced diploma in insurance qualification: Laurence Owens of Specialist Risk Group

Swiss Re Reinsurance Prize, for the best result in the reinsurance unit M97 on completion of the advanced diploma in insurance qualification: Marina Tsokur of Cargill International SA and Darcelle Wiltshire of Colfire

Manchester Centenary Prize, for excellence in completion of the advanced diploma in insurance qualification: Elinor Katie Webb of Tokio Marine Kiln

AIA Education Foundation Prize, for the best result in the aviation and space insurance unit M91 on completion of the advanced diploma in insurance qualification: Dominic Christian Hurst of BPL Global

Alison Ecob Memorial Prize, for the best result in the risk management in insurance unit 992 for a UK candidate on completion of the advanced diploma in insurance qualification: Emily Ward-Booth of Tokio Marine Kiln

Worshipful Company of Insurers Prize, for the best result in the advanced diploma in financial planning qualification: Thomas Lester of Schroders Personal Wealth

Barnfield Prize, for excellence in completion of the core units of the advanced diploma in insurance qualification: Sebastian Bulgin of Zurich Financial Services

JB Welson Prize, for excellence in completion of the core units of the advanced diploma in insurance qualification: Sarina Kamalarajah of Sompo International

HJ Greening Prize, for the best result in the long term insurance business unit P63: Chris Luff of LV

Kenneth Griffiths Prize, for the best result in the advanced claims unit 820: David White of Tokio Marine Kiln and Alexander James Edward Marks of DWF LLP

Paul Maynard Memorial Prize, for the best result in the advanced insurance broking unit 930: Olivar Wilson of Aon PLC

CII Award in Excellence in Claims Practice, for the best result in the claims practice unit M85: Lucy Brown of Tokio Marine HCC

McNeil and Wallace Award, Liverpool Underwriters Association, for the best result in the cargo and goods in transit insurance unit M90: Marta Tomecka of UPS Global Treasury

London Business Interruption Association Prize, for the best result in the commercial property and business interruption unit M93: David Richard John Zabrocki of Beamount Lawrence & Co.

Stanley Brown Prize, for the best result in the liability insurances unit M96: David James Martin of Arthur J Gallagher (UK)

Boleslaw Monic Prize, for the best result in the reinsurance unit M97: Angella Tusaba Nakabuye of Britam General Insurance

McNeil and Wallace Award, Liverpool Underwriters Association, for the best result in the marine hull and associated liabilities unit M98: Philippa Lucy Wyatt of Marsh Ltd

Layborn Prize, for the best result in the pensions and retirement planning unit R04: Luiza Maria Todd, Bespoke Training Solutions

Sedgwick International UK Prize, for the best result in the insurance, legal and regulatory unit IF1 and the insurance claims handling process unit IF4 for a UK candidate: Claire Elizabeth Palmer of RSA

International Underwriting Association Prize, for the best result in the diploma in insurance qualification for a candidate employed by a member of the IUA: Victoria Lowe of Liberty Special Markets

Worshipful Company of Insurers Prize, for the best result in the diploma in insurance qualification: Sebastian Bulgin of Zurich Financial Services

John Poel Prize, for the best result in the diploma in insurance qualification for a candidate employed by a BIBA member: Rebecca Amy Allen of Willis Towers Watson

Worshipful Company of Insurers Prize, for the best result in the diploma in financial planning qualification: Tracey Che of Saunderson House Ltd and Louis Hodgson of Money Matters North East

The Colin Gilchrist Memorial Prize, for the best result in the certificate in London market insurance specialisation: Afsar Ali of Guy Carpenter & Company

Worshipful Company of Insurers Prize, for the best result in the certificate in insurance qualification: Claire Elizabeth Palmer of RSA

Certificate in Paraplanning Prize, for the best result in the certificate in paraplanning qualification: Maria Johnson or Brewin Dolphin Securities

The Rutter Medal, for the best new fellow of the Chartered Insurance Institute: Amy Elizabeth Pearson

Source

CONTACT US